Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
jak ustalić gdzie zmarły miał konta?

Jak ustalić gdzie zmarły miał konta?
czy można ustalić gdzie (w jakim banku) zmarły miał lokatę bankową? Podejrzewam, że zmarły mógł mieć oszczędności i konta w kilku bankach. Pytam jako prawny spadkobierca. sprawa spadkowa jest aktualnie w toku. Jak wygląda odzyskanie środków z OFE?
Odpowiedz
można, trzeba albo poczekać na uprawomocnienie się postanowienia i z nim biegać po bankach; obecnie musisz iść do każdego banku osobno ale od 2016 r. będzie już to inaczej zorganizowane

albo jeśli jest zagrożenie, że ktoś tę kase skubnie z konta, bo to różnie w rodzinie bywa, składać wniosek o zabezpieczenie spadku, takowy sporządzi komornik, oczywiście odpłatnie
Odpowiedz
Sytuacja jest w ogóle ciekawa, bo jeden z spadkobierców użytkuje po zmarłych samochód, mieszkanie i domek wypoczynkowy nad jeziorem. Czy na takie zachowanie jest jakaś rada?
Odpowiedz
jest rada, można żądać zasądzenia stosownych korzyści, jakie osiągnął użytkując w/w rzeczy ponad swoje prawo - swój udział, co powinno nastąpić wspólnie z wnioskiem o dział spadku;
Odpowiedz
zy bank udzieli takiej informacji, że w/w spadkobierca (mając upoważnienie) pobierał z konta pieniądze po śmierci, osoby, która pozostawiła spadek? Jeśli bank takiej informacji nie udzieli to znaczy, że upoważniony mógł "wyczyścić" konto/a i nikt z pozostałych spadkobierców o tym się nie dowie.
Odpowiedz
w postępowaniu spadkowym mozna żądać zabezpieczenia spadku poprzez spis inwentarza, wówczas pod groźbą odp. karnej taki ancymon musi wyjawić komornikowi, czy znane mu są miejsca, gdzie zmarły trzymał kasę;

jeśli mamy o tym wiadomości, to inna droga, to złożenie zawiadomienia na policji o podejrzeniu przywłaszczenia; bo tylko w post. karnym bank ma prawo uchylić rąbek tajemnicy;
Odpowiedz
uczulam na to,że jeśli macie podejrzenie,że w jakimś banku zmarły miał konto, a w owym banku zaprzeczą, to warto raz jeszcze tą informację zweryfikować. Po 2 mojej wizycie w banku okazało się,ze owszem zmarły miał konto oraz pieniądze na nim:/

I taka ciekawostka, ogólnie informację czy zmarły miał/nie miał rachunku można dowiedzieć od reki(oczywiscie jeśli dysponuje się odpowiednimi dokumentami) w Polbanku procedura wygląda inaczej, skserowano moje dokumenty i miał się ze mną kontaktować dział prawny. Minęło już kilka dobrych miesiecy i żadnej informacji nie otrzymałam.
Byłam też w którymś Skoku, miły pan poinformował mnie,ze żadnych informacji mi nie ma prawa udzielić, po bojach informację otrzymałam, ale niesmak pozostał.
Odpowiedz
Z takim sprawami iść najlepiej do kancelarii adwokackiej / radcowskiej która zajmuje się takimi sprawami. Zrobią to kompleksowo i przede wszystkim szybko. Nie żadne biura prawne itp. Wiem to z własnego doświadczenia
Odpowiedz
Dobrze opracowany temat i od razu namiar na kancelarię która zajmuje się tego typu sprawami http://www.adwokatjsosnowski.pl/jak-odzyskac-pieniadze-zgromadzone-na-kontach-zmarlego/
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości