Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
alimentów podwyższenie o pozew jak napisać?

Pozew o podwyższenie alimentów
Postaram się zadać kilka konkretnych pytań i bardzo proszę o konkretne odpowiedzi, sugestie bez oceniania i dorabiania kontekstu

Dzisiaj otrzymałem z sądu pozew o podwyższenie alimentów.
W piśmie z sądu jest informacja, że sąd poucza o możliwości udzielenia w terminie 2 tygodni odpowiedzi na pozew w której należny m.in. ustosunkować się do żadań pozwu...... Brak odpowiedzi na pozew i nie wdanie się w spór do pierwszego posiedzenia w sprawie skutkować będzie wydaniem wyroku zaocznego....

Pytanie 1:
czy muszę odpowiadać na ten pozew, czy brak odpowiedzi spowoduje, że sąd wyda wyrok zaocznie? Jeśli odpowiem uznając powództwo do pewnej kwoty a w pozostałej części go odrzucając to czy muszę w uzasadnieniu podawać wszystkie powody? Chodzi mi o to, że moja ex dostanie odpowiedź a nie chcę jej naprowadzać, wolałbym na rozprawie wykazać jak bardzo błędnie oszacowała koszty utrzymania dziecka. Mocno zawyżyła koszty wynajęcia mieszkania, ale jeśli to napiszę w odpowiedzi to na potrzeby sądu przygotuje umowę z właścicielem mieszkania z odpowiednią kwotą.... po prostu nie chcę jej naprowadzać i zdradzać mojej strategii.

Wraz z tym pismem dostałem wezwanie na rozprawę 3 grudnia, oraz pismo w którym sąd wzywa mnie do przedłożenia najpóźniej na termin rozprawy zaświadczenia o dochodach, oraz wszelkich rachunków itp.

Pytanie 2:
Czy mogę złożyć to na początku rozprawy, czy muszę wysłać wcześniej?
Jeśli będę odpowiadał na pozew to dołączę zaświadczanie z pracy i inne dokumenty potwierdzające moją sytuację, ale jeśli nie będę odpowiadał na pozew?

Otrzymałem też odpis "postanowienie, zarządzenie tymczasowe", które mówi, że moja ex złożyła wniosek o zabezpieczenie powództwa ustalając alimenty w kwocie XXX do czasu zakończenia rozprawy. Sąd na posiedzeniu niejawnym przychylił się w części to tego więc rozumiem, że od tego miesiąca muszę jej wyrównać a od kolejnego płacić wyższą kwotę?
Swoją drogą wydał to postanowienie na drugi dzień po złożeniu przez nią wniosku - dość szybko

Pytanie 3:
Sąd pouczył, iż od tego postanowienia mam 7 dni na odwołanie do sądu okręgowego. Czy odwoływać się? Rozprawa w grudniu, co w praktyce oznacza, że zapłacę większe alimenty przez dwa miesiąc. Zanim rozpatrzą odwołanie to będzie rozprawa o podwyższenie, ale obawiam się, że jeśli się nie odwołam i będę płacił, to sąd na takim poziomie te alimenty już pozostawi

Równolegle z procesem o zwiększenie alimentów toczy się przed sądem, na mój wniosek postępowanie o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy mnie. Jesteśmy przed badaniami w RODK o których zdecydował sąd.

Pytanie 4:
Obawiam się kosztów procesu, jednego i drugiego, koszt RODK nie jest mały.
Alimenty, które mam płacić do czasu procesu też małe nie są, po ich zapłaceniu zostaje mi 420zł.
Jak uniknąć tych kosztów sądowych? Może sędzie będzie ludzki i obciąży nimi skarb państwa, ale jeśli nie?

Cztery razy w miesiącu jeżdżę po dziecko 90km i odwożę go 90km, to znaczny koszt, czy sąd uwzględni to przy ustalaniu wysokości alimentów? Przecież nie robię tego dla własnej przyjemności, tylko zaspokajam potrzebę dziecka, potrzebę kontaktu, budowania więzi z ojcem.

ps.
nie jestem leniem, który unika pracy żeby nie płacić na własne dziecko.

pps.
miało być krótko - nie wyszło, przepraszam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości